reversetwinzz reversetwinzz
  • 01-06-2018
  • Mathematics
contestada

What is the unit price for 8 ounces cough syrup @$1.36 a bottle

Respuesta :

coolguy234 coolguy234
  • 01-06-2018
just divide 1.36 by 8
0.17
Answer Link
Luv2Teach
Luv2Teach Luv2Teach
  • 01-06-2018
Unit price will be found by dividing 1.36 by 8. This will give you the cost per ounce.  It's 17 cents per ounce.
Answer Link

Otras preguntas

Which of the following are solutions to the equation below? Check all that apply. 15x2 - 44x + 32 = 0
PLEASE HELP ME ANSWER THIS!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! 75 points!!!!!!!!!11
please please answer click on image to see full pic
Is – 7 a solution to the equation 8 open parentheses 1 fourth x space plus space 3 over 4 close parentheses space minus space 3 equals 17
What were the only ways Japanese Americans could avoid relocation camps
A liquid sample with a density of 5.25 g/ml and a mass of 1.11 g has what volume?
The width of a rectangle is 1 less than one-half its length, and the perimeter is 46. Find the dimensions. 1) If the length of the rectangle is x, what wi
What are the common factors that contribute to successful outcomes and psychotherapy?
evaluate 8! x 3!/ 5! x 6!
Can a diagnostic thoracoscopy be billed with a surgical thoracoscopy (vats) under certain circumstances