jeovanicuadros1
jeovanicuadros1 jeovanicuadros1
  • 02-03-2016
  • Mathematics
contestada

Ishaan buys a basket of mangos on sale for $13 before tax. The sales tax is 15%. What is the total price Ishaan pays for the basket of mangos?

Respuesta :

nhbdjgf nhbdjgf
  • 02-03-2016
So they are asking you to add 13+15%=14.95 so your answer would be he purchased mangos for $14.95
Answer Link

Otras preguntas

Cherries cost $5 for two pounds and $7.50 for 3 pounds. a. What is the cost per pound? b. Is it constant? c. If you were to graph this situation, would you put
How do work this problem 1/10 of 90 is
Compare the lifestyles of hunter-gatherers with those of settlers of early agricultural communities. The Neolithic Revolution describes the
A.) write an equation in slope intercept form for the total cost of any number of tickets at 7 tickets for $5. b.) Write an equation in slope-intercept form for
Which was the first permanent English settlement in North America?
the energy stored in gasoline is??
Order of events within a scene. a. Foreshadowing b. Flashback c. Alliteration d. Allegory
who did washiton mainly upon this man his treasury secretary to handle financial issues for government of the us
a small airplane used 5 2/3 gallons of fuel to fly a 2 hour trip. how many gallons were used each hour?
4x - (9 - 3x) = 8x - 1