AngelDaKing
AngelDaKing AngelDaKing
  • 03-07-2018
  • Mathematics
contestada

i need help with this please help the last one is 20 for 4.20

i need help with this please help the last one is 20 for 420 class=

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-07-2018
Hello!

The word "per" means to divide. Therefore we will divide our price by ounces to find how much one ounce costs.

.42/2=.21

It costs $0.21 per ounce.

I hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

The rise of China’s naval power under Admiral Cheng-Ho occurred during the _______ dynasty. A. Ming B. Zhou C. Qin D. Tang
What does the term "white mans burden" refer to
What is the value of x + |y| when x = –4 and y = –12? a. –16 b. –8 c. 8 d. 16
Which aspect of the government formed under the Articles of Confederation was best highlighted by Shays’s Rebellion?
What sparked off Shays''s Rebellion? unemployment high taxes and foreclosures currency devaluation high farm tariffs
X is at most 30 so whats the answer
Who discovered animal-like-protists?
Who was responsible for inventing and perfecting a movable type printing press?
what is the answer for 805 tens = with place value chart
what is 423,090,709,000 in word form?