lorraine1999 lorraine1999
  • 03-07-2018
  • Mathematics
contestada

A 16-ounce package of frozen vegetables costs $2.10. How much would you expect a 12-ounce package to cost?

Respuesta :

Peredhel
Peredhel Peredhel
  • 03-07-2018
Hi!

We need to find the cost per ounce. 
2.10/16 = 0.13125

It costs 0.13125 per ounce. 

Now find the cost of 12 ounces. 
12 * 0.13125 = $1.58

The answer is $1.58

Hope this helps! :)
-Peredhel
Answer Link
XSadness
XSadness XSadness
  • 03-07-2018
Hello.

The answer is $1.57

You would have to divide 2.10 by half to get 1.57.

Have a nice day
Answer Link

Otras preguntas

Subtract. 3 – (–18) a. –21 b. –15 c. 15 d. 21
how to write 20.65 in word form
40,583 in word format .......................................................... ......... .........
What role did noble women play in the reformation?
Harold wound 5 meters of string around a spool. How many centimeters of string were on the spool? a. 0.05 cm b. 0.50 cm c. 50 cm d. 500 cm
in the number 3,333 the first 3 is in the thousands place its value is.
why is 24 a more convenient choice than 23 or 25
Is it possible that there are even prime numbers gearter than 100
Which best explains the caste system? a. a Buddhist idea that each person has many lives until they reach spiritual perfection b. the belief that the essentia
In the Mouse Properties window, you can a. increase the mouse pad's size. b. adjust the mouse's double-click speed. c. change the color of the pointer. d. s