StephenCurry30
StephenCurry30 StephenCurry30
  • 03-09-2014
  • Mathematics
contestada

Two pounds of peaches at the farmers market cost $4.20.How much will 5 pounds cost?

Respuesta :

mariamikayla
mariamikayla mariamikayla
  • 03-09-2014
[tex]2p...............4.20 \$ \\ 5p..................x \\ \\ x= \frac{5*4.20}{2}= 5*2.10 \\ \\ \boxed{x=10,5 \$}[/tex]
Answer Link
sydneyyaymath
sydneyyaymath sydneyyaymath
  • 03-09-2014
one pound is 2.10 and 2.10 * 5 = 10.50
Answer Link

Otras preguntas

Gasoline costs $2.79 per gallon Is the number of gallons proportional to the total cost
What is 31 less than fifty two million and four
A __ map shows the land forms,water and features of a place {fill in the blank}
what is the relationship between knights and nobles
Can I write an equation in point-slope form when having a slope of zero?
Number like 10,100,1000,and so on are called____
Determine whether the following pairs of lines are parallel,perpendicular,or neither. y=2x+1 2x+y=7
Jason is saving up to buy a digital camera that cost $490. So far he has saved $175. He would like to buy the camera 3 weeks from now. Write an equation and sol
what characteristics do tragric heroes share?
Describe a real world situation that can be represented by the product 8(-20). Then find the product and explain what the product means in terms of the real wor