samieskyy723 samieskyy723
  • 04-09-2018
  • Mathematics
contestada

Lisa paid $43.95 for 16.1 gallons of gasoline.what was the cost per gallon,rounded to the nearest hundredth

Respuesta :

sqdancefan
sqdancefan sqdancefan
  • 12-09-2018

"Per" means "divided by," so "cost per gallon" means "cost divided by gallons".

cost/gallons = $43.95/16.1 ≈ $2.73

Answer Link

Otras preguntas

which is larger 1/8 or 2/10
the regular price of an ipod is $269.99 at walmart. they offer no discount, but charge 5.5% sales tax. what is the final cost of the ipod?
write a real word problem that results in an answer of 0.58
Heredity allows for ______. change between generations consistency between generations both A and B neither A nor B
why did ancient sumer most likely develop in mesopotamia? A) The land is situated on a crossroads of trade B) Highlands shelter the land from outside invasion C
HELP!!!!!! Which verb form agrees with the subject and correctly completes the sentence? Peanut plants __________ thousands of acres in the American South. A.
how much is a kilogram???
Find 3 consecutive integers whose sum is 171?
what two factors affect the rate of acceleration of an object ?
carbohydrates provide the body with