ashleytinoco345
ashleytinoco345 ashleytinoco345
  • 02-10-2018
  • Mathematics
contestada

At the local grocery store, q 16-ounce bottle of Apple juice costs $3.20. What is the cost of the Apple juice per ounce?

Respuesta :

Estrella9504
Estrella9504 Estrella9504
  • 02-10-2018
16q= 3.20
÷16 on both sides
and you get .20 cents per ounce.
Answer Link

Otras preguntas

Describe how to translate the graph of y=square root of x to obtain the graph of y=x-9
What is the solubility of 2 kg of potassium chloride dissolved into 750 cm3 of water
HELP HELP HELP!! GEOMETRY REFLECTIONS. INCLUDE AN EXPLANATION IF POSSIBLE.
Mary can clean the house in 6 hours. Her younger sister Ruth can do the same job in 9 hours. In how many hours can they do the job if they work together?
A rectangular field is 0.45 kilometers long and 0.4 kilometers wide. What is the area of the field in square meters? Do not round.
the purpose of a persuasive speech is to A. influence the audience to believe what you believe B. cause the audience to doubt their feelings C. force your opin
What was one of president lincoln's first major goals for reconstruction?
From what point of view is Anthem told?
which set of angle measures can be used to contruct a triangle?A.45°,60°,75°B.45°,65°,75°C.50°,45°,75°D.50°,65°,75°
I need help on this question