spaigenicole spaigenicole
  • 03-01-2019
  • Mathematics
contestada

Find the price per ounce rounded to the nearest cent: 1 lb 4 oz for $8.88.
0.5


0.48


0.46


0.44

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 03-01-2019

Answer:

0.44

Step-by-step explanation:

We know that 1 pound = 16 ounces

So 1 lb 4 ounces = 16 ounce+4 ounce = 20 ounces


$8.88 / 20 ounces = .444

Rounding to the nearest cent $.44

Answer Link

Otras preguntas

Use differentials to estimate the amount of material in a closed cylindrical can that is 60 cm high and 24 cm in diameter if the metal in the top and bottom is
How can we save the Pyramid of Giza from the dangers it faces today? (jagged outer shell problem)
#9 Please help me with this question
As the United States does not have enough oil what do they have to do drill for more build better transportation drive less bye from other countries
How many solutions does the system of equations below have? y = –10 7 x + 2 9 y = –10 7 x + 2 9
A marble has a volume of 524 cubic feet. What is the approximate diameter of the marble?
Of the 16 children in the park, seven-eighths are wearing a red shirt. How many children in the park are wearing a red shirt?
Find the measure of the indicated angles. M
Which of these was the first step in the flowering of the arts in Harlem according to the passage "The Harlem Renaissance"? A the Great Migration B the end of W
write in your own words about the importance of dates in history.(60-100) words​