lizziealex03 lizziealex03
  • 03-01-2019
  • Mathematics
contestada

If milk cost $0.58 per pound how much would 3 and 1/2 gallon cost

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-01-2019

You would multiply .58 by 8.35 to get an answer of about 4.84

Now you would multiply 4.84 by 3.5 to get your price of 3 1/2 gallons of milk

$16.94 is the price of 3 1/2 gallons of milk

Hope this helped!

Answer Link

Otras preguntas

Which set of ordered pairs below is a function?
I added a picture of the question.
Please help if you know the answer plz and thank you
When 60.0g of aluminum reacts with hydrochloric acid, how many grams of aluminum chloride are prepared? Balance the reaction first and then solve the problem
Which of the following was not an ally or friend of Hitler?
A) 197 degree B) 261 degree C) 211 degree D) 236 degree
PLZ HELP WILL MARK BRAINLIEST TO THE QUICKEST CORRECT ANSWER!Describe how to translate the graph of y=√x to obtain the graph of .y=√x+20(the 20 is also under th
Ashika is worried about her exam.(seem)​
Can anyone help me with this problem??
Factor the polynomial by grouping: 12x^3-28x^2-15x+35