TylerBrodsky1830 TylerBrodsky1830
  • 04-01-2019
  • Mathematics
contestada

Kara paid $24.64 to ship 11 packages. Each package was the same size and weight. How much did it cost to ship 1 package

Respuesta :

sqdancefan
sqdancefan sqdancefan
  • 04-01-2019

Answer:

$2.24

Step-by-step explanation:

The shipping cost for one package was 1/11 of the total shipping cost.

... 1/11 · $24.64 = $2.24

Answer Link
adioabiola
adioabiola adioabiola
  • 16-02-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

If it cost $24.64 to ship 11 packages

Divide $24.64 by 11 to get the cost of 1 package

$24.64/11=$2.24 per package

Check:

$2.24*11=$24.64

Answer Link

Otras preguntas

Que hubieras hecho de haber estado en la posición de la señora? En el cuento de el vaso de leche
Why is it easier to remove an electron from potassium than sodium?
HELP PLEASE (Look at the picture)
☻/╬═╬/▌ hi guys plz answer the question ╬═╬/ \​ Two students are pushing a cart, as shown. The right is pushing 200 N, and the left is pushing 150 N. The cart w
Use the information in the diagram to solve for x.
herniit, green cribsD. whale shark and giant squidTEST II. MATCHING TYPE. Match Col. A with Col:B-Write the letter of the correct answerbdka tre number.COLUMNAC
Please Please Help, It's timing me ​
Carpet is installed in the hallways of a building. The cost of carpet and installation is $32.50 per square yard. A total length of 432.0 feet of carpet 5.0 fee
Can somebody Plz ANSWER
help would be great during these troubling times​