Zaxx4771 Zaxx4771
  • 01-03-2019
  • Mathematics
contestada

3 cans of green beans cost $1.80. Rival bought 9 cans of green beans How much did he pay?

Respuesta :

ramagr25 ramagr25
  • 01-03-2019

Answer:

Step-by-step explanation:

3 cans = $1.80

9 cans = 3*1.80 = $5.40

Answer Link
Waffletuffle
Waffletuffle Waffletuffle
  • 24-10-2021

Answer:

5.4 or 5.40

Step-by-step explanation:

1.80 divided by 3 and then multiply by 9 and you will get 5.40

Answer Link

Otras preguntas

Put the definition of counterpart in less than 5 words
don't spit into the wind meaning
What social issue is child neglect directly associated with?
When Melissa was born, her parents put $8,000 into a college fund account that earned 9% simple interest. Find the total amount in the account after 18 years.
What is the sum of 2/10 and 3/10 in simplest form
7 copies of the sum of 8 fifths and 4
The spherical object within a cell that controls its activity is the _____.
Is conflict unavoidable among Israel and its Arab neighbors? Why or why not?
Which word best completes the analogy? Health-related fitness is to health as skill-related fitness is to _____.
In the electron cloud model of the atom,an orbital is defined as the most probable of what?