madibizz01 madibizz01
  • 04-03-2019
  • Mathematics
contestada

Cory bought 2 1/2 liters of paint for $60. What was the cost per liter of paint?
ANSWER FAST

Respuesta :

hannahyunzizhou
hannahyunzizhou hannahyunzizhou
  • 04-03-2019

Answer:

$24

Step-by-step explanation:

you need to find the unit ratio

2.5      1

----  =  ----

$60        x

solve for x, which is $24

Answer Link
geekgirldabs
geekgirldabs geekgirldabs
  • 04-03-2019

find the unit ratio which is $24

Answer Link

Otras preguntas

Phyllis bought 21 feet of wood to frame a window. If she makes a triangular window, what is the greatest area the window can have? For a given perimeter, the tr
Brainliest if correct 2.1 Fort Gibson Beginning in 1832 a series of U.S. military expeditions from the post marched west in search of the nomadic southern Plain
Can you solve... 4(-6g-10h)+3h-4(-3h-10g)
Help please. giving brainliest.
WHAT IS A DATA GOVERNANCE
Select two ideas that the metaphor of the veil emphasizes in paragraphs 2 and 3. Discrimination influences the way people view themselves. O A clear separation
Conditions in Factories in 1800s
Can someone help me with this question? Thank you!!
What is x to the 1/2 power divided by x to the -1/2 power
What was the federal budget deficit for 2018? a.$174 Billion b.$325 Billion c.$487 Billion d.$650 Billion