kiki6168 kiki6168
  • 02-04-2019
  • Mathematics
contestada

4 lb of bananas for $2.76 is the same as
1 lb of bananas for $.69
​

Respuesta :

jsjs49 jsjs49
  • 02-04-2019
1 lb = 16 ounces

Paid amount
= [(0.69 cents) / (16 ounces)] × (5 ounces)
= 0.215625 cents
Answer Link
Mmmaadddiee
Mmmaadddiee Mmmaadddiee
  • 02-04-2019
Yes because if you multiply $.69 by 4 u would get $2.76
Answer Link

Otras preguntas

A concequence of yo-yo dieting is that
Determine if the equation below is a function with independent variable x. If so, find the domain. If not, find a value of x to which there corresponds more tha
Jonathan, a supervisor, needs to assess his subordinate's performance. He uses a method that compares one employee with another. In doing so, he rates an except
Lectura Ana y Jaime están en la estación de autobuses. Ana lleva dos maletas y Jaime, una. Ellos van a Ponce a visitar a unos amigos. La puerta del autobús est
¿Les dan gafas de sol los vendedores a los turistas?
When interest rates fall a. firms want to borrow less for new plants and equipment and households want to borrow less for homebuilding. b. firms want to borrow
Based on predicted production of 23,000 units, a company anticipates $414,000 of fixed costs and $362,250 of variable costs. The flexible budget amounts of fixe
Los pinchos son sólo platos fríos. cierto falso
who was Leonardo davicy​
What is the ratio for cos P?