bookyanna7owjs8z
bookyanna7owjs8z bookyanna7owjs8z
  • 03-06-2019
  • Mathematics
contestada

A 4-PINT carton of ice cream costs $12.04. What is the price per QUART

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 03-06-2019

1 quart = 2 pints.

This means a 4 pint container is 2 quarts.

To find the price for 1 quart divide the price by 2:

12.04 / 2 = $6.02 per quart.

Answer Link

Otras preguntas

list 3-4 reason why you are interested in cyberbullying
why does Thomas Jefferson claim to be the primary purpose of government in the Declaration of Independence A. to establish justice and order B. to provide cit
Read the sentence from paragraph 1 blue notes create a distinctive,often melancholy sound . Which of the following from paragraph 1 help readers understand the
Other than military servicemen and women, who are some people who you think serve the country? Why
CNT Books has expanded considerably since you got the network up and running three years ago. The company now occupies an entire floor in the building, and its
How do density, pressure, and temperature change as the depth of Earth increases? A. Density, pressure, and temperature all increase as you go deeper into the
I need helps ASapP please help look at pictures
What is the point of view of the excerpt from Cora collen the burning book
What is it 7 points on the board for u plz answer CORRECTTT
Which problem is a psychologic response to chronic opioid use?