metz24
metz24 metz24
  • 02-07-2019
  • Mathematics
contestada

if 8 markers cost $20 what is the cost of 12 markers

Respuesta :

AnimeBrainly
AnimeBrainly AnimeBrainly
  • 02-07-2019

Answer:

$30

Step-by-step explanation:

Find the cost per marker.

Given: 8 markers = $20

Divide 8 from both sides.

Let x = amount of markers.

(8x)/8 = (20)/8

x = 2.5

Each marker costs $2.50

Now, multiply 12 with $2.50

2.50 x 12 = 30

$30 is the cost of 12 markers.

~

Answer Link

Otras preguntas

A dictionary of synonyms and antonyms is called a(n)_____. annotated dictionary abridge dictionary thesaurus
!!!!!!!50 points!!!!!!!! QUESTION BELLOW HELP ASAP!!!!!!!!!
Shakespeare's 1 is classified as Middle 1 because it so closely resembles the 1 of the medieval period. a. True b. False
what is the acceptable level for chlorine
At the height of the Great Depression, what percentage of workers in the country was unemployed?
Which amendment is credited to Susan B. Anthony and the suffragists?
what is one way that the radio broadcast could have appeared less realistic than it did to the audience???
Which of the following did NOT help cause World War I? Economic competition Balkan nationalism German aggression Communist demonstrations
A person who interposes habitually is most likely to be called a a. bully c. scaredy cat b. meddler
What is the mass of 2.90 ×1022 molecules of NaOH (Molar mass = 40.0 g/mol)?