trejohnson01 trejohnson01
  • 03-09-2019
  • Mathematics
contestada

Write a function rule that gives the total cost do) of p pounds of sugar if each pound costs $0.42.

Respuesta :

basketballgamer24680
basketballgamer24680 basketballgamer24680
  • 04-09-2019

Answer:

$0.42p

Step-by-step explanation:

$0.42 times p (however many pounds)= the cost of the sugar

Answer Link

Otras preguntas

somthing ab a mark up price, idrk tbh
While a guitar string is vibrating, you gently touch the midpoint of the string to ensure that the string does not vibrate at that point. The lowest-frequency s
You roll a fair 6-sided die. What is P(roll greater than 6)? If necessary, round your answer to 2 decimal places.
Someone please help me again I’ll give 100 points
Name three business practices for global trade
what would be the temperature of 0.6 moles of fluorine that occupy 15 L at 2,300 mmHg
Fusion and fission reactions are both nuclear reactions that can be used to produce energy. However, while fission reactions are observed as a natural decay rou
which figures have more than one base select three options​
ᕕ( ᐛ )ᕗcant stop me now
What events caused Europeans to change their attitudes about colonization? (give AT LEAST 2) How did this affect the East African colonies?