zeezee60
zeezee60 zeezee60
  • 04-09-2019
  • Mathematics
contestada

Five pounds of bananas cost $2.35. How much does it cost per pound?

Respuesta :

Jaydaraynor45
Jaydaraynor45 Jaydaraynor45
  • 04-09-2019

Answer:

The answer is 0.47

Step-by-step explanation:

You can get this answer by doing division 5 divided by 2.35 and

then you get 0.47

Answer Link

Otras preguntas

Is it mostly a good or bad thing to have the experiences of losing the innocence of childhood?
please help, i need it done by today but dint know how to solve it
[tex]\sf\large\green{\underbrace{\red{Question*}}}:[/tex][tex] \mathcal \pink{Solve} [/tex][tex] \blue{3(x - 2) + 2(x + 1) = 10}[/tex]​
Butterflies laying their eggs on milkweed plants occurs at what level of the biosphere hierarchy? a. ecosystem b. biome c. population d. community please select
Graph the function f(x) = 5(0.21)x.
Please help! Giving brainlist!
what is 15/56 in simplest form
Which of the following proves ABC= DEF?
Select the correct answer. Which expression is equivalent to the complex number 10 + 3i?​
Why did the Battle of Stalingrad become a turning point in World War II? The battle marked the beginning of Germany’s victory. The German army exhausted their s