jamesreachout jamesreachout
  • 01-10-2019
  • Mathematics
contestada

theos mom bought an eight pack of juice boxes for 4 dollars find the unit rate

Respuesta :

AnimeBrainly
AnimeBrainly AnimeBrainly
  • 01-10-2019

Answer:

$0.50 for a pack of juice.

Step-by-step explanation:

You are finding the unit rate of the cost of each unit, or one box of juice. In this case, there is 8 juice boxes in the pack, which costs you $4. Divide 4 with 8:

4/8 = 1/2 = 0.5

$0.50 is the cost per pack of juice.

~

Answer Link

Otras preguntas

please help me with this math question
I went to the hospital 2 weeks ago after being in a car crash, they gave me a wheelchair. I was supposed to get out of the wheelchair 5 days after being put in
What is the shape nameplease do fast.​
Consider this system of equations. Which equation represents the first equation written in slope-intercept form? 5 x minus 2 y = 10. Y = one-fourth x + 1.
72 students choose to attend one of three after school activities: football, tennis or running. There are 25 boys. 27 students choose football, of which 17 are
Urgent help I need it right now!!!!
hi there plz help me
solve the equation using square roots. Give the answer in radical form give exact solutions. 2(x-9)2=128
Read and match the sentences or expressions that make the MOST sense together
Please help. I’ll mark you as brainliest if correct