makaylinjane makaylinjane
  • 03-10-2019
  • Mathematics
contestada

A 15-oz can of tomatoes cost $.89, and a 29-oz can cost $1.69. which can has the lower cost per ounce?

Respuesta :

sciguy101 sciguy101
  • 04-10-2019

Answer:

The 29-oz can has the lower cost per ounce.

Step-by-step explanation:

Divide both and see which is lower:

$0.89 / 15 oz = $0.059

$1.69 / 29 oz = $0.058

Answer Link

Otras preguntas

How does George feel about his African roots? raisin in the sun
The ……………. dynasty tried to create an empire based on the equality of all Muslims. 1.Mamluk 2.Umayyad 3.Al-Andalus 4.Abbasid
Who limits the President’s power by finding laws unconstitutional? Group of answer choices - Congress - Public Opinion - The People - Federal Courts
can someone help me with the equation and the diagram and the answers for this question please and thank you
how do you find the height of a cone using the slanted height PLEASE HELP! MAKE SURE ANSWER IS CLEAR
write the fraction 4/9 as an equivalent fraction with the given denominator 45​
Would be easier to divide/fold a rectangular sheet of paper into 22 equal pieces or 24 equal pieces? Explain your answer. Please help !!!!!
what determines the magnification of an imagevmeasure:what the current values of ​
Help please hurry it not a test but hurry no links, please
Please help I need the answer it’s due today by 3!!!