banksrianna10 banksrianna10
  • 03-10-2019
  • Mathematics
contestada

Find the unit cost of a store sells a dozen eggs for 1.99.

Respuesta :

Dxsho
Dxsho Dxsho
  • 06-10-2019

Answer: 0.16$

Step-by-step explanation: You would do 1.99 divided by 12 because 12 equals to a dozen, 1.99 divided by 12 to get 0.16 cents.

Answer Link

Otras preguntas

Answer the following question in the first person (je) using the hint in parentheses. Qu'est-ce que vous choisissez comme dessert? (une crêpe au chocolat)
Where will you usually find a period? At the end of a clause At the end of an exclamatory sentence At the end of an interrogative sentence At the end of a decla
Two parallel copper rods supply power to a high-energy experiment, carrying the same current in opposite directions. The rods are held 8.0 cm apart by insulatin
Find the volume and round to the nearest hundredths if you need too
When heated, allyl aryl ethers and allyl vinyl ethers undergo a reaction called a Claisen rearrangement, a concerted reorganization of bonding electrons similar
Find the length of the segment below round to nearest tenth
How long does a heartbeat beat? sometimes i just want to disappear, because i know no one will miss me or care, but at the same time im wanting to be found
Anybody know who Neal Caffrey is
Mitch is programming a robot. Which statements are true about what he should do when selecting a programming language
How much water can this container hold?