marianela123456789 marianela123456789
  • 03-10-2014
  • Mathematics
contestada

walter buys a bus pass for 30$. everytime he rides the bus money is deducted from the value pass. he rode 12 times and 24$ was deducted from the pass. how much does each bus ride cost?

Respuesta :

iloveonedirection
iloveonedirection iloveonedirection
  • 05-10-2014
To solve this, set up a proportion and solve.

[tex] \frac{12}{24}= \frac{1}{x} \\ \\ 12*x=24*1 \\ \\ 12x=24 \\ \\ x=2[/tex]

It cost $2 per ride.
Answer Link

Otras preguntas

I need help with this problem
How to calculate photon energy
why was the sherman sliver purchase act passed? select the two correct answers. A) to shrink the money supply B) to help farmers repay debts C) to increase the
In a recognition test, participants are likely to be: a. given a brand name and asked to provide words that they associate with it. b. asked to recall the detai
how did the first great awakening influence the movement for independence
Which of the following statements about Gauss’ Law are correct. Choose all that apply. If the statement is not correct, provide a counter-example. Be brief! Con
Suppose the city council in a large city decides to pass a law which forces landlords to charge a maximum rent of $750/month for a one-bedroom apartment. Prior
how many syllables does coincide have​
I want to know any literary devices i can use for a satire presentation about obesity
A plane delivers two types of cargo between two destinations. Each crate of cargo I is 2 cubic feet in volume and 73 pounds in weight, and earns $15 in revenue.