chocolate2138 chocolate2138
  • 02-12-2019
  • Mathematics
contestada

Richard bought six pounds of sliced ham for $2.79 per pound. How much did he spend?
$8.79
$16.74
$12.24
$16.24

Respuesta :

diegomobz
diegomobz diegomobz
  • 02-12-2019

Answer:

$16.74

Step-by-step explanation:

so for every pound is 2.79 so just so

6 times 2.79

Answer Link
oliver6180
oliver6180 oliver6180
  • 02-12-2019
The answer is 16.74, you just multiply 6 x $2.79
Answer Link

Otras preguntas

Revise these 10 thesis statements and write 2 for each statement to make it better. Make the 2nd statement includes 3 subtopics. (This is due by 9:00pm tonight)
Including culture as a subject variable in a study helps improve the ____ validity of the study.
______________ to the right atrium is prevented by a valve called the septum primum.
50 points and brainlyest
Dividing power through three branches, according to James Madison, was necessary because history taught that abuses of government
I would like to meet with you during office hours this week, as I'm concerned about my grade average. Even though I did well on my first exam, I admit I've miss
Jamal was apprehensive about his first plane flight; his stomach was in knots for days before he left. Which type of context clue would you use to determine the
Mrs. henry purchased 6.3 gallons of gas for $15.75. how much did each gallon cost?
The concept that eart present landscape is due to gradual geoloic process was propssed by?
f a = 3, b = 4, what is c if its a right triangle