mathkidneedshelpwith mathkidneedshelpwith
  • 03-12-2019
  • Mathematics
contestada

Which is the Best Buy?
Whole wheat weighs 16oz and costs $2.24

Pita weighs 20oz and costs $3.60

7-grain weighs 16oz and costs $2.56
Which is the Best Buy?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-12-2019

Answer:whole wheat

Step-by-step explanation:

Its whole wheat because when you divide the cost by the weight whole wheat is the best deal

Answer Link

Otras preguntas

Graph: - 4x + 4y > 20 & 4x + 4y < -12please help !!!!!​
how have people used natural resources?​
HELPPP PLSSS ITS DUE TOMORROW Show your work. a2 + b2 = c2 c is the side length of the hypotenuse. c2 is the hypotenuse side length multiplied by itself. You n
how many grams of cacl2 can be produced from 50.0 grams of hcl
find the product of 5/8 by the reciprocalof -3/8​
Please help will give brainly 11^2=
Will give 100 pointsss!! Find the time required for the amount to double. (Approximate the result to two decimal places.)
Please help!A car salesman sells 1 car on his first day, 2 cars on his second day, 4 cars on his third day, and so on, so that every day after the first, he sel
When critiquing a work of art, it is best to use which criteria? a. Description b. Analysis c. Interpretation d. All of the above
Using either the district plan or the proportional plan to reform the Electoral College _____.