abbyjones15263 abbyjones15263
  • 03-12-2019
  • Mathematics
contestada

This package of cheese costs $2.97 (there are 11 slices of cheese)

How much would a package with 18 slices cost at the same pruce per slice?​

Respuesta :

chrishinson80 chrishinson80
  • 03-12-2019

Answer:

$4.86

Step-by-step explanation:

2.97/11 =.27                 .27 x 18= 4.86

Answer Link
jecarter2099 jecarter2099
  • 03-12-2019

Answer:

4.86

Step-by-step explanation

Answer Link

Otras preguntas

Brainliest for whoever gets this right!
help me solve this please thank you
What was meant by the term scalawag in the South? A. A Southerner who supported the Republican Party B. A northern Republican who came South in the years after
HELP ME PLEASE THIS IS REALLY IMPORTANT
The nerves responsible for the sense of touch are in the epidermis. True False
Be sure to answer all parts. Three 8−L flasks, fixed with pressure gauges and small valves, each contain 4 g of gas at 276 K. Flask A contains He, flask B conta
Javier is buying steak for his upcoming birthday party. The Flat-iron is $5.60 per pound. The T-Bone sells for $5.44 a pound while the Strip is priced at $4.48
Read the excerpt from "How I Learned English." I fell back, Dazed, clutching my brow, Groaning, "Oh my shin, oh my shin," And everybody peeled away from me And
Find the slope of the line that passes through the two points. (a) {(2,4),(1/2,3/4)}
i struggle pls help me ;-;