Ariebaby Ariebaby
  • 01-01-2020
  • Mathematics
contestada

Blueberries cost $4.00 per pound. How many pounds of blueberries can u buy for $1.00

Respuesta :

guccigirl1208
guccigirl1208 guccigirl1208
  • 01-01-2020
One fourth of a pound
1/4 lb
Answer Link
josshyaby
josshyaby josshyaby
  • 01-01-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

Blueberries cost $4.00 for 1 pound. The number of blueberries that can be bought $1.00 = (1×1)/4 pounds

= 1/4 pounds

Answer Link

Otras preguntas

The beginning balance on the monthly bank statement for Ike's checking account was $194.58, and the ending balance was $371.93. What can be said about Ike's tra
What is the pressure exerted by 0.500 mold sample of nitrogen in a 10.0 L container at 20 degrees Celsius
HELP!!! An area with poor housekeeping, that creates a tripping hazard. The most likely result would be abrasions or bruises. However, this would only be the ca
you have to find the volume of this figure
State the Pythagorean Theorem and how would you use it to find a missing side or missing hypotenuse of a right triangle. ANSWER= State the Pythagorean Theorem:
NEED ASAP LOTS OF POINTS PLZ ANSWER BOTH
The nucleus of an isotope of sulfur contains 34 neutrons. what is the atomic number of this isotope?
Please help me I have no idea what to do.
The works largest Roman Catholic country
The geographic grid line 180 degrees of longitude from the prime meridian is the ________.