stevenmartinez2008
stevenmartinez2008 stevenmartinez2008
  • 01-01-2020
  • Mathematics
contestada

Olive Oil costs $8.70 per liter. A restaurant owner buys 5.6 liter of olive oil. How much does the owner pay?

Respuesta :

lucia1209
lucia1209 lucia1209
  • 01-01-2020

Answer:

$48.72

Step-by-step explanation:

5.6 liters x $8.70 per liter= $48.72 total cost

Answer Link

Otras preguntas

At t=0 bullet A is fired vertically with an initial (muzzle) velocity of 450 m/s. When 3s. bullet B is fired upward with a muzzle velocity of 600 m/s. Determine
How many significant fgures do each of the folowing have: i. 0.368 i 06.4540 i 097.83 v 4857.169 . 0.42000 vi. 292.785854000 vii. 613 VII vii. 0.119 ix. 600 x.
What was a reason for creating the Department of Housing and Urban Development?
What is a primitive solid?
I need help please !!!!
emily bought a new car for $22000. She paid 93% of the list price. What was the list price?​
A car going initially with a velocity 13.5 m/s accelerates at a rate of 1.9 m/s for 6.2 s. It then accelerates at a rate of-1.2 m/s until it stops. a)Find the c
What is the value of x in the equation 1.5(x + 4) – 3 = 4,5(x - 2)?
where did hitler believe he could find more living space to expand germany
Two sides of an isosceles triangle have lengths 7 and 14. Find the length of the third side. PLS HELP