Ineedhelpwithhwplzzz Ineedhelpwithhwplzzz
  • 02-01-2020
  • Mathematics
contestada

Mrs. Alveres purchased 3 pounds of oranges for $3.45. At this price, how much do 5 pounds of oranges cost?

Respuesta :

270069378ncsd 270069378ncsd
  • 02-01-2020

Answer:

$5.75

Step-by-step explanation:

3.45 divided by 3 is 1.15. 1.15 times 5 is 5.75.

Answer Link
alexandercortes531 alexandercortes531
  • 08-03-2021

Answer:

$5.75

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Who are the Japanese Gods?
Why should we have a shorter spring break?
what is the standard form for ( 4 × 10 ) + ( 3 × 1 100 ) + ( 5 × 1 1000 )
How many illegal immigrants came to the us in 2022?.
x+3=y what is y? GIVING BRANLIEST
A balloon rises to 100 feet in 4 minutes and 125 feet in 5 minutes. Write and solve an equation to find the distance the balloon rises in 8 minutes. Use d for d
intended to make someone feel mortified or humiliated.
BRIANLIEST!!!!! ANSWER THE QUESTIONS
How many outcomes are possible? 2 quarters, 4 dimes, and 1 nickel are tossed
Find the volume of this triangular prism. 6 cm 7 cm 10 cm