Ineedhelpwithhwplzzz Ineedhelpwithhwplzzz
  • 02-01-2020
  • Mathematics
contestada

Mr. Emory bought 6 pizzas for the math team. The total cost of the order was $58.50. Each pizza cost the same amount. What is the unit cost per pizza of the order?

Respuesta :

meredith48034
meredith48034 meredith48034
  • 02-01-2020

Answer:

58.50/6= $9.75 unit cost for each pizza

Answer Link

Otras preguntas

If item costs $99.99 with 15% off and I get final price. It then asks me what percentage of savings. How do I get the percentage of savings
Can someone help me in probability?Amanda wrote a computer program that generates two random numbers between one and eleven.When she runs it,what is the probabi
which is more acidic pH2, pH4 or pH6?
What is the meaning of Pangaea
How did New England's physical geography help the growth of industries?
What is the Geocentric theory in your own words?
how does the carbon cycle work in the desert
Why did populations soar between 1800 and 1900?
My daughter needs a synonym for tired and all the word she has is problem , story and banquet
What's an equivalent fraction for 10 15 by dividing