pinkblobfishes pinkblobfishes
  • 03-01-2020
  • Mathematics
contestada

Olivia bought a piece of ribbon priced at $0.56 per yard. The total cost was $1.54. How many yards did she buy?

Respuesta :

joy123333
joy123333 joy123333
  • 03-01-2020

Answer:

2.75 or 2 3/4

Step-by-step explanation:

Divide the total cost by the price of each ribbon.

$1.54 ÷ $0.56/yard = 2.75 yards

If the answer needs to be in mixed fractional form, convert 0.75 to a fraction.

3/4 = 0.75

The fraction form of 2.75 is 2 3/4.

Therefore Olivia bought 2 3/4 yards of ribbon.

Answer Link

Otras preguntas

The Forensic Anthropology Facility was founded by whom?
ABC is a straight line.The length AB is five times the length BC . AC =90 cm.Work out the length AB .(3 marks)
Short, difficult activities that push your body are called A. aerobic activity B. anaerobic activity C. muscle strength D. exercise
Question 2 1 pts Which statement best describes 1-14 1? Remember, absolute value is a number's distance from O, so the number will always be positive :) O The d
Which of the following options best summarizes why American colonists separated from Great Britain?
can you HELP !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! i give you 50
Plz help, really behind!!!
PLS HELP WILL MARK BRAINLIEST!
which of the following is the inverse of F(x) = 2 x + 3?
Which selection from the article "Scientists study Persian Gulf reefs for coral survival clues" identifies the biggest threat to coral reefs? Question 5 options