Kamalmann743
Kamalmann743 Kamalmann743
  • 02-02-2020
  • Mathematics
contestada

I’m stuck on this question please help

Im stuck on this question please help class=

Respuesta :

pres04rainn
pres04rainn pres04rainn
  • 02-02-2020
Take the price of pears (£1.30 per kilogram) and multiply it by the amount of pears (7kg). You get 9.1 so now you take the total amount spent (£12.70) and subtract the 9.1 and you get 3.6 now that is the amount you spent on the apples. So take 3.6 and divide it by the amount of apples you got (2kg) you will get 1.8 and that is your overall answer.
Answer Link

Otras preguntas

solve each system of linear equations by substitution you will get an x, y point for solution show steps y = x - 4 2x + y = 5 next set is x
What organelles could you find in lettuce cells but not mouse cells?
Again Due Tomorrow!! Is (3,6) A Solution To y = 3x - 3 and y = 2x + 2
In Australia, most cattle ranching is found in
What would seasons be like if the revolution around the sun took 2 years
All animals are _______. a. producers b. omnivores c. herbivores d. consumers
reading so i have a question about ants. so where would you go to see ants building hanging garden houses?
In terms of ion charges and chemical change, what is the difference between CuF(s) and CuF2(s)??
How would the defeat of Russia by Germany have affected the strategic position of great Britain and the united states
Find the seventh term of each sequence 1, -3, 9, -27.....