janiyalindsey16
janiyalindsey16 janiyalindsey16
  • 02-03-2020
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells bags of oranges in two different sizes the 3 pound bag $4 the 8 pound bag cost $9 which cost less?

Respuesta :

avasnorgaard
avasnorgaard avasnorgaard
  • 02-03-2020

Answer:

The 3 pound bag.

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

What are the coordinates of point Q
2. Howcancommunicationbreakdownbeavoided?​
write a poem about black history month ( struggles and achievement's )
Dexter wrote the equation below to find the number of hours he would need to work at $10 an hour to save $300. 10x + 160 = 300
I need this answer asap
How is adding positive and negative fractions sim to adding integers? How is it different?
The water inside a cell is capable of transporting nutrients throughout the cell because
Evaluate 4tan 45°. can someone help me im confused
1/10( x + 130) = -2(3-X) I need help
I’ll mark brainliest if right