sydneystewart907
sydneystewart907 sydneystewart907
  • 02-03-2020
  • Mathematics
contestada

pls help quick <3

have a good day :D

pls help quick lt3 have a good day D class=

Respuesta :

Favouredlyf Favouredlyf
  • 02-03-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

1) 20 for $1.56

The unit price is

1.56/20 = $0.078

= 7.8 cents each

2) $3.78 for 6

The unit price is

3.78/6 = 0.63

= 63 cents each

3) 2 1/2 for 1 dollars

The unit price is

1/2.5 = 0.4

= 40 cents each

4) 5 at 3.9

The unit price is

3.9/5 = 0.78

= 78 cent each

5) 1 1/2 for 1.58

The unit price is

1.58/1.5 = 1.05

= 1.05 each

Answer Link

Otras preguntas

Pls help me please please
pls help im so bad at math
Find the area of a triangle with a base of 18 inches and a height of 2 inches.
3/4 + (1/3 ÷ 1/6) - (-1/2) Please give answer as a fraction
What do the following two equations represent? Y = -x + 5 5х + 5y = 20
The sphere at the right fits snugly inside a cube with 18​-in. edges. What is the approximate volume of the space between the sphere and​ cube?
If Susie is late for school one particular day of the week, the probability she arrives on time the next day is 0.8. If she arrives on time one day, the probabi
if 9x × 3x+1 = 2187, what is the value of x​
Match the vocabulary word to its correct definition.
A spinner used in a board game is divided into 12 equally sized sectors. Seven of these sectors indicate that the player should move his token forward on the bo