lovelymazorra lovelymazorra
  • 05-07-2016
  • Mathematics
contestada

The price of oranges at a farm is $1.16 per pound. Which equation can be used to determine c, the total price of n pounds of oranges?

Respuesta :

ayeKassandra
ayeKassandra ayeKassandra
  • 05-07-2016
The answer is C=1.16n
Answer Link
mathmate
mathmate mathmate
  • 05-07-2016
Hint:
Example:
If apples cost $1.04 per pound, then n pounds of apples will cost $1.04n.
Answer Link

Otras preguntas

The line passing through which two points is parallel to the line x - 2y = 16? A) -6,-1 and 2,-5 B) -4,-6 and 2,-9 C) -5,7 and 0,-3 D) -1, 5 and 3,13 E) -4,
The pitcher from the home team had 12 strikeouts for 32 batters, While the pitchers for the visiting team had 15 strikeouts for 35 battters. which pitching team
Jessie estimates the weight of her cat to be 10 pounds. The actual weight of the cat is 1375 pounds. Find the percent of error.
what is the formula for heat of adsorbtion
Please help! Will mark brainlist
The price of a 7​-minute phone call is ​$2.45. What is the price of an 18 ​-minute phone​ call?
In order for nutrients to enter the cell, those nutrients must pass through what cell structure? O the nucleus O the mitochondria O the cell membrane O ribosome
Which visual aid would help a group of veterinary students study a dog’s anatomy? a group of pictures of dogs in various poses a diagram that labels different b
Who convinced Thomas Jefferson to write the Declaration of Independence? A. Benjamin Franklin B. John Adams C. George Washington
HELP PLEASE QUESTION IS IMAGE