johnxo222 johnxo222
  • 02-04-2020
  • Mathematics
contestada

A 4-kilogram ham costs $16/kg. Find the cost per pound.

Respuesta :

Nu6say Nu6say
  • 02-04-2020

1kg is 2.20462 pounds
So 4kgs are 8.81849
Divided by $16 would equal 0.551155625
Therefore Each pound will cost 0.551155625
Answer Link

Otras preguntas

pls help ✨ , im struggling , show work too pls (I WILL GIVE OUT BRAINLIEST)
Please help!!! Will mark brainliest!!!
The 1968 assassination of Robert Kennedy
What is the perimeter of the triangle shown on the coordinate plane to the nearest 10th of a unit? Please help.
suppose that 17 inches of wire cost $0.85 at the same rate how many inches of wire can be bought for $0.55​
A(n) is a phrase where the words together mean something different from the words by themselves
Burning fossil fuels increases the amount of carbon dioxide in the atmosphere. What is the LIKELY negative effect on Earth if extra carbon dioxide is added to o
Word feature that is used to change the amount of blank space between lines of text
how do oceans influence weather and climate​
Eduardo has a red 6-sided number cube and a blue 6-sided number cube. The faces of the cubes are numbered 1 through 6. Eduardo rolls both cubes at the same tim