birdwelb birdwelb
  • 02-04-2020
  • Mathematics
contestada

How much is saved by buying a 20lb bag of brown sugar for $10.95 instead of 20 1 lb bags for $.89 each

Respuesta :

lavernewhite61056
lavernewhite61056 lavernewhite61056
  • 02-04-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

Answer Link
andreamoss andreamoss
  • 02-04-2020

Answer:

$6.85

Step-by-step explanation:

20  one pound bags times $.89= $17.80

$17.80-$10.95=$6.85

Answer Link

Otras preguntas

IN WHAT WAYS DOES THE BRAVE LITTLE TOASTER COMPARE TO OTHER SCIENCE FICTION WORKS?
What is the solid geometric shape formed by a mineral? 1) rock 2) ore 3) crystal 4) sediment
once a contract for sale has been signed, the purchasers have what
No separation via recrystallization can ever be achieved between two solid substances that have the same solubility in all solvents at all temperatures. a) Tru
Record a long-term investment on 1/13/20 to E-Trade (a new vendor), check: 324, amount: $5,700, category: Investments.
The Bureau of National Affairs regularly surveys __________. A) Customer satisfaction B) CEO compensation levels C) HR activities, budget and staffing D) Polit
Question number 5 please. I wrote it down if you can't see the whole question from the photos. 5. Figure 3.33 shows the Millau viaduct in south-western France.
simplify this provlem
a 9-pack of bracelets costs 7.65 what is the unit price
Shelby has 3 five-dollar bills and 2 nickels. How much money does she have?