ShravyaSeddabattula
ShravyaSeddabattula ShravyaSeddabattula
  • 03-04-2020
  • Mathematics
contestada

If 5 pounds of grapes costs $1.37, how much would 12 pounds of grapes cost?

Respuesta :

ahmedaiman500
ahmedaiman500 ahmedaiman500
  • 03-04-2020

Answer:

3.288 or 3.30

Step-by-step explanation:

1.37/5= x/12

1.37/5=0.274/1

0.274*12=3.288

Answer Link
adefioyelaoye
adefioyelaoye adefioyelaoye
  • 03-04-2020

Answer:

$3.3

Step-by-step explanation:

5 pounds of grape =$1.37

12 pounds of grape =x

Cross multiply

5* x = 12* $1.37

5x= 16.44

Divide both sides by 5

5x/5 = 16.44/5

X=$3.288 = $3.3

Answer Link

Otras preguntas

Solve for x in the parallelogram below A. 8 B. 12 C. 20 D. 2
a sample of 4 different calculators is randomly selected from a group containing 17 that are defective and 29 that have no defects what is the probability that
Mike got 44 out of 40 points on his math test correct due to extra credit what precent did mike make on his test?
What is the difference between an emergency move and an urgent move?
how can i solve this answer in 7th grade math
What times what equals 18 but the same numbers need to also equal what plus What to equal 9
which fraction is equivalent to 2/6?
Problem Combine the like terms to create an equivalent expression: -k+3k
In Excel, all functions must begin with what symbol?
what were some of the interesting discoveries you have about our topic? about yourself?about others?