raylinehamlett
raylinehamlett raylinehamlett
  • 03-04-2020
  • Mathematics
contestada

6) Jennifer bought a magazine for $3 and
eight erasers. She spent a total of $43.
How much did each eraser cost?


Respuesta :

Wolfyy
Wolfyy Wolfyy
  • 03-04-2020

Subtract the cost of the magazine to the total cost.

43 - 3 = $40 spent on erasers.

Divide by the amount of erasers.

40 / 8 = 5 erasers

Hence, Jennifer bought 8 erasers for $5 each.

Best of Luck!

Answer Link
CrazyRiGuy
CrazyRiGuy CrazyRiGuy
  • 03-04-2020

Answer:

Each eraser is $5.

Step-by-step explanation:

43-3 = 40,

40 divided by 8 is 5

so each eraser is $5

Answer Link

Otras preguntas

Can someone please help with question # 2
Mechanical energy is defined as the sum of both the potential energy and the kinetic energy of an object. According to the law of conservation of energy, what h
Why did monarchy start
What were artistries who practiced realism concerned with
A shopper paid $432 for an item marked $400. What was the percent of the sales tax
Which group was the main target of violence in Haiti following the revolution
On the scale model, the distance between the wheels on the left and the wheels on the right is 1 1/4 inches. The state of Wyorming has old railroad tracks that
Elle, an adolescent, believes that government should pay for citizens' health care. from this premise, she reasons about the particulars of how and why governme
find the slope of the pair of points. (-8, -1) (-18, 2)
What is the 7th term in the sequence? an=30−4n Enter your answer in the box