mendoza02karina mendoza02karina
  • 03-04-2020
  • Mathematics
contestada

A cup and saucer cost $3.10 at the local store. The cup costs $2.00 more than the saucer. How much does each cost?

Respuesta :

Officialalehpeter
Officialalehpeter Officialalehpeter
  • 03-04-2020

Answer: cup is $2.55

Saucer $0.55

Step-by-step explanation:

Cost of cup and saucer is $3.10

Let the cup be x

And saucer be y

I.e

X+y= 3.10......equation 1

Cup which is X is $2 more than the saucer

I.e x=2+y......equation 2

Substitute for X in equation 1

(2+y)+y=3.10

2+2y=3.10

2y=3.10-2

2y=1.10

Y=1.10/2

Y=$0.55

Substitute for y in equation 2

X=2+y

X=2+0.55

X=$2.55

Therefore

The cup is $2.55

The saucer is $0.55

Answer Link

Otras preguntas

3. Which gas is released by the plants?
Assume (1) estimated fixed manufacturing overhead for the coming period of $204,000, (2) estimated variable manufacturing overhead of $2.00 per direct labor hou
CAN SOMEONE HELP ME PLEASE??? I.DK HOW TO DO THIS :'( 1. Test each point to see if it is a solution to -3x + y < 5. Show your work. a.(0,0) b.(-3,4) c.(-2
Complete the following sentence. The subsystems that represent the settings in which a person lives are- -systems.
PLEASE HELP I tried on my own but it’s not there
I need help ASAP please please
PLEASE HELP (unknown answers will be deleted)
what category is antibióticos
Airplane seats. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . b. Production supervisors' salaries. . . . . . . . . . . . . . c. Depreciation on forklifts in f
Please help!! I don’t understand how to solve this