chaseity23 chaseity23
  • 02-05-2020
  • Mathematics
contestada

Please help me solve this

Please help me solve this class=

Respuesta :

sqdancefan
sqdancefan sqdancefan
  • 03-05-2020

Answer:

  $0.75 per lemon

Step-by-step explanation:

Express the ratio on the left as a decimal:

  $3/(4 lemons) = $?/lemon

  0.75 $/lemon = ? $/lemon

  0.75 = ?

The unit rate is $0.75 per lemon.

Answer Link

Otras preguntas

It is –6oC in Oslo. If it is 14oC warmer in Limerick, what is the temperature in Limerick?
Carpet costs $12 per square yard. How much will it cost to carpet a room that is 180 square feet?
What is a good product to promote?
what is the zeros of y=x(x+5)(x-8)
what structure made the early gases of earth's atmosphere
Name the three weights of watercolor paper.
My teacher heaped _______ on me for my research project about the civil rights movement. preys praise praize prays
Which of the following is a good combination of these two sentences into one, simplifying the idea? Geese are birds with white feathers. Geese are good swimmers
How do you put decimals into fraction
How were Rockefeller and Carnegie similar?