terryam74 terryam74
  • 02-06-2020
  • Mathematics
contestada

A pound of mangoes cost $4,and a pound of grapes cost $3. You spend a total of $21 on two these fruits. If you buy 3 pounds of mangoes , how many pounds of grapes did you buy?

Respuesta :

bubby552007 bubby552007
  • 03-06-2020

Answer:

3

Step-by-step explanation:

3

Answer Link

Otras preguntas

At a carnival, food tickets cost $2 each and ride tickets cost $3 each. A total of $1,240 was collected at the carnival. The number of food tickets sold was 10
Which is an accurate description of William Lloyd Garrison? A. He attacked a federal arsenal in hopes of starting a slave revolt. B. He fired the first shot fr
What will most likely happen when two bromine atoms bond together?
Which statement about sister chromatids is true?
what did ronald regan promise if he was elected
According to the table, how many people got 8 or more hours of sleep? A. 8 B. 9 C. 14 D. 17
Self-fulfilling prophecy and stereotyping can both be influences on self-concept. True False
when are the eng of grade scores scores going to come out
What is 3/11 to a percent?
What new social class emerged as a result of the Crusades?