meekb18 meekb18
  • 04-08-2020
  • Mathematics
contestada

a pack of 4 choclates cost 1.80 pounds how much is the price per unit

Respuesta :

monicadasilva04 monicadasilva04
  • 04-08-2020

Answer:

0.45p

Step-by-step explanation:

4 chocolates = £1.80

1 chocolate =  x

x= 1.80× 1 = 1.80÷4 = 0.45p

1 = 0.45p

I HOPE THIS HELPED :)

Answer Link

Otras preguntas

7) Find five consecutive integers such that the sum of the first three numbers equals 2 times the fifth number.
what was marshall’s nickname for lily on ""how i met your mother""?
i gonna keep putting this until it gets answered Please answer here is a table of values for y=f(x) x( -5, -3,0,2,6,7,9,10,13) f(x)(1,2,3,0,1,2,3,0,1) mark the
The answer please! I mean Ik it’s simple but I’m just not clever
5. What were the good works Jay Prithvi Bahadur Singh did for Nepali people?
Which of the following statements about Earth’s cycles is not true? A) Earth’s cycles move matter between abiotic and biotic factors of the environment. B)
Write a description of the rule (X, Y) (x+8,y+6)
Read the excerpt below. Which of the following statements best summarizes the main idea of the excerpt? In 1944 Elion joined the Burroughs Wellcome Laboratories
awnser please correctly :(
Solve 3! I need help plss!!!No scams​