Alanilampkin Alanilampkin
  • 01-09-2020
  • Mathematics
contestada

Charles buys 4 basketballs at a total cost of $36. What is the price per basketball? ​

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 01-09-2020

Divide total cost by quantity.

$36 / 4 = $9 per basketball

Answer Link

Otras preguntas

solve the equation 1/2e=1/4
Copy each statement. Insert +,-,x, or ÷ symbols to make this statement true. 33-3-2-5=1
53 divided by 6324=?
|express 0.45 as a Fraction| what is the answer?
What two forces affect the level of an objects acceleration?
A European swallow flies about 11 meters in 1 second.How many kilometers could it flyvin 5 minutes.
$970 at 4 1/4% simple interest for 2 years
2x +3y =12 Dan 3x-1y=7
how would you replace 27/50 with the nearest half or whole without using a number line?
While researching a history paper, you see a graph that shows federal spending on defense in the past 200 years. You notice that federal spending throughout the