diamond967 diamond967
  • 03-09-2020
  • Mathematics
contestada

Mrs. Kim spent $4.77 on her favorite imported cheese. She bought 9/10 of a pound. Find how much cheese cost per pound.

Respuesta :

eliovyona
eliovyona eliovyona
  • 03-09-2020
4.77x10= 47.7/9 = 5.30. 1 pound cost $5.30
Answer Link

Otras preguntas

The idea of _____________ destruction originated from the reality that a nuclear exchange between the united states and the soviet union would be suicidal. ques
In what three ways can acceleration change an object’s motion?
Caleb has a 860-kilogram car sitting in his back yard, gathering rust. If Caleb could launch the car deep into outer space, the car's mass would then be _____
Poliomyelitis is caused by a virus that spreads easily in human populations. most people with polio infections show no symptoms of disease. however, in a small
Y=3/4x graph the line.
how does crop rotation help preserve soil !!!!!!!!!!!!!!!!! the answers are 1. it holds water near the roots of plants 2. it keeps soil from blowing away
Which leader in the Crusades is revered for his acts of compassion A. Saladin B. King Louis VII C. Frederick II D. Godfrey of Bouillon
Why are primers needed for dna replication?
A torque of 12 N • m is applied to a solid, uniform disk of radius 0.50 m, causing the disk to accelerate at 5.7 rad/s2. What is the mass of the disk?
a home owner wants carpet two rooms that each measure 12ft by 15 ft. how many square yards of carpet should be ordered?