eqemilychi5022 eqemilychi5022
  • 04-09-2020
  • Mathematics
contestada

Students at Jefferson Elementary School made $3,045 selling 210 equally priced boxes of candy. Which is the best estimate for the amount each box cost?

Respuesta :

jambalamx
jambalamx jambalamx
  • 04-09-2020
3,045 = 210x

3,045/210 = 14.5


A good estimate of the cost would be:

$14.50
Answer Link
hellonice hellonice
  • 09-09-2020

Answer:

kjhvudyydxdcd

Step-by-step explan vfvvf o mb ation:

Answer Link

Otras preguntas

one should not boast for his success ( one’s success)
A triangle is 20 in tall and 5 in wide. If it is reduced to a width of I in then how tall will it be? ​
each digit in a falling jumber is less than the digit on its less. what id the lesdt falling number greater than 98,642
The greenhouse effect and global warming; how are humans making this effect stronger? How do we use photosynthesis to counteract this effect?
Sam can read k pages in 20 minutes. In terms of k, how many minutes does it take Sam to read 1 page?
a rope of length 2/5 m is cut into 4 equal cords. What is the length of the cord?
Parallel lines r and s are intersected by a transversal line m. Label a pair of corresponding angle measures (6x +11) and (3y+8)°. The angle labeled (3y + 8)° i
how to send message to someone in brainly​
In tge sentence " I would like to know the answer. The phrase to know the answer is a?
P(r)= 0.5t^4 + 3.45t^3 - 96.65t^2 + 347.7t, when 0 < t < 6 in this function above, P(t) is the amount of medication (in mg) in the blood stream at time t