therealaarontubehd therealaarontubehd
  • 01-10-2020
  • Mathematics
contestada

can someone please help me with this?

can someone please help me with this class=

Respuesta :

liame22 liame22
  • 01-10-2020
answer:
$0.28 for 3 eggs
8 ounces of yellow paint

step-by-step explanation:
$1.12 for 12 eggs
3 eggs is 1/4 of 12
$1.12 x (1/4) = $0.28 for 3 eggs

3 oz blue + 2 oz yellow = 5 oz total
2/5 of the total paint is yellow
20 oz x (2/5) = 8 oz
Answer Link

Otras preguntas

Help me pleassssseeeee
What is the inverse of the function f(x) = 2x – 10?
List 5 things you should look for when selecting a health club.
What is one of the main reasons writers like thoreau use parallelism in their writings
Mrs.Martinez bought 2 dozen cans of soda priced at 6 cans for $1.98 and 18 bottles of water priced at 6 bottles for $2.16.What is the total amount she spent,not
need help asap!!!!! thank you!!
I am struggling with circles and pi. Please provide me with the answer and how you found the solution. Thank you! (#8, 9, and 10).
How are terrorism and genocide alike?
Which equation can be simplified to find the inverse of y = 5x2 + 10? x = 5y2 + 10 1/y=5x^2+10 –y = 5x2 + 10 y=1/5x^2+1/10
Which process converts carbon in a sugar molecule back into the air while providing an organism energy for growth and development? WILL VOTE BRAINLIEST. A. Cell