lakrystalynfuller lakrystalynfuller
  • 01-10-2020
  • Mathematics
contestada

three ice cream cones cost 8.25,at this rate how much does 2 ice creams cones cost for two cones

Respuesta :

slitheringtryhard188
slitheringtryhard188 slitheringtryhard188
  • 01-10-2020

Answer:

5.50

Step-by-step explanation:

If three cones cost 8.25, then each cone should cost 2.75. (8.25 / 3 = 2.75)

Then 2 cones should cost 5.50 (2.75 x 2 = 5.50)

Answer Link

Otras preguntas

Why does Elnora refer to herself as ‘a regular caricature?’
Astronaut training was not only physically tough, but it kept the astronauts away from their families for months at a time. If one of your parents were training
In "The Great Gatsby, " how does nick know the evening is not quite over ?
Which of the following is the product of the rational expressions shown below? x 2x --------- * ----------- x - 5 x + 4
All I need is this answer,please help!!
Allan wants to preserve a batch of beans for an extended period of time in the refrigerator. What preparation technique should he use?
Driving from oban to stranraer a driver average 8 miles per gallon of fuel.if fuel cost 83 cents a gallon how much will the journey cost in fuel
While you disagree with your boss, you laugh at the joke anyway to gain her approval. your behavior illustrates:?
An accounting report that shows the changes in capital during the accounting period is a/
explain the positive accomplishments of the epa and esa?