estrellavaldez2002 estrellavaldez2002
  • 02-10-2020
  • Mathematics
contestada

10 ) Jason bought a soft drink for 4 dollars and 9 candy bars. He spent
a total of 22 dollars. How much did each candy bar cost?

Respuesta :

leesa911
leesa911 leesa911
  • 02-10-2020

Answer:

Candy bars cost $2

Step-by-step explanation:

If you take the $22 and subtract 4 you will get $18 which 18 divided by 2 is 9 so each candy bar cost $2.

hope this helps

Answer Link
paymeatdss
paymeatdss paymeatdss
  • 02-10-2020

Answer:

55

Step-by-step explanation:

11-29*2837=29373

dishd

jeudhd

ehdhxjs

e

d

d

d

d

d

d

d

f

g

Answer Link

Otras preguntas

factorise (2x+4)(x-2)+(x+2)(4×-7)
Calculate the kinetic energy in kJ of an automobile (3,000 lb) travelling at 60 miles per hour.
The passage is called "The Professor Is a Dropout"4. Lupe credits her fellow Hispanic students with giving her valuable support incollege. Is there anyone in yo
Find the measures of the supplementary angles if their measures are in ratio of 3:7 Pls ANSWER I NEED NOWWWW I WILL MARK BRAINLIEST PLSSSS HELP ME
how can america be good neighbors with mexico
i a toy replica from the gift shop is 7.25 inches tall what is the height in feet of the actual sears tower? show your work
Can someone help me with geography ?
How do I do this?( Picture) Thank you for helping me :)
what is 6y + 6x = 36?
Factor completely 3x2 + 4x - 4