velazquezp893 velazquezp893
  • 02-10-2020
  • Mathematics
contestada

if you can buy six jars of sun-dried tomatoes for $26.90, then how many can you buy with $53.80?​

Respuesta :

gajegbo0001
gajegbo0001 gajegbo0001
  • 02-10-2020

Answer:

12

Step-by-step explanation: divide 26.9 by six and you get 4.48 which is the price for one then you divide 53.8 by 4.48 and you get 12.0 which is just 12

Answer Link

Otras preguntas

In this exercise, we estimate the rate at which the total personal income is rising in the Richmond-Petersburg, Virginia, metropolitan area. In 1999, the popula
line l contains points(-2,1) and(4,1) point p has coordinates (5,7)
use the lim f(x)-f(a)/x-a to find the derivative x->a f(x)=-3x^2-5x+1 and point (1,-7)
Which word is an example of an iamb? A. Underneath B. Heartbreak C. Mother D. Today
what does module vocabulary mean?
Which statement best describes a direct result of damage to a phospholipid bilayer? a.The balance of ions inside a cell will be disrupted and proteins could lea
Would an automobile moving at a constant speed of 100 km/h violate a 65 mph speed limit? Explain
Give three supporting details and examples of how beowulf is brave, shows leadership, and shows self-sacrifice.
1. Which statement best describes the importance of the Magna Carta? (1 point) British judges should hold judicial power. Even the king must respect certain rig
1/3 cup of brown sugar and you increase it by 2/9 of a cup how much brown sugar do you have