laurentyus
laurentyus laurentyus
  • 02-10-2020
  • Mathematics
contestada

Anne is shopping for notebooks. Which is a better buy: 3 for $3.29 or 2 for $2.89?

Respuesta :

alohacailin
alohacailin alohacailin
  • 02-10-2020

Answer:

3 for $3.29

Step-by-step explanation:

3.29/3=1.09

2.89/2=1.44

Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

The Nubians settled in present day what
Why Is It Hard For Electrons To Move Through An Insulator
Why Is It Hard For Electrons To Move Through An Insulator
The first Europeans to make contact with the Ming dynasty were the a. Portuguese. c. English. b. Spanish. d. French.
Piaget's principle of conservation concerns the observed properties of substances. Psychologists apply this principle when they study _____ development in child
Number like 10,100,1000,and so on are called____
I need some simple example of a hardships in a family !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!'!!! !!!!!!!!!!
Solve for a : C + 3a = 7
Suppose you turn on the weather channel on tv because you want to know if the weather is good for ice-skating. The specific information you"ll probably look for
How many atoms lined up side by side would equal the thickness of a book page?