peytonmarcum
peytonmarcum peytonmarcum
  • 03-10-2020
  • Mathematics
contestada

A 2-quart carton of pineapple juice costs 9.68. What is the price per pint ?

Respuesta :

bubbletrolz
bubbletrolz bubbletrolz
  • 03-10-2020

Answer:

544335=r445

Step-by-step explanation:

Answer Link
joejgovea
joejgovea joejgovea
  • 03-10-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

2 pints per quart

4 pints in 2 quarts

9.68 / 4 = $2.42

So the price per pint is $2.42

Answer Link

Otras preguntas

what is homelessness and what causes it?
(x+1)(x+2 multiplying binomials
15 points to the first correct answer! question is in the image!
In this picture what type of landform do you see?​
evaluate the expression c[tex]a^{2}[/tex]+a for a=5 and c=-2
What did the Mississippian Indians hunt/collect for food? Check all that apply.
Which person would more likely be a candidate for a surgery? Middle ear damage or inner ear damage?
Write a subtraction expression using integers that equals -6.
What is the percent of 2
Name 1.078 using words​